Κυριακή 6 Απριλίου 2014

ΑΓΩΝΑΣ ΒΕΤΕΡΑΝΩΝ

Έπειτα από ένα συναρπαστικό και αμφίρροπο στην εξέλιξή του αγώνα, οι βετεράνοι των Βιλίων κατάφεραν τελικά να «λυγίσουν» τους ομολόγους τους της Ιεράπολης με σκόρ 3-2. Σε ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο με πολλές φάσεις εκατέρωθεν, η -ποιοτική -ομάδα της Ιεράπολης κατάφερε ν' ανοίξει το σκορ στο 13ο λεπτό με όμορφο πλασέ του Πάγκα πάνω από τον Μεγάλο για να διπλασιάσει τα τέρματά της στο 24ο λεπτό με τον Ζαμπέτα ο οποίος εκμεταλλεύτηκε ιδανικά την ασίστ του Μαγιάση πλασάροντας στην κενή εστία. Κάπου εκεί οι γηπεδούχοι αντέδρασαν, ισορρόπησαν κάπως το παιχνίδι και κατάφεραν τελικά να μειώσουν με τον Ξανθόπουλο στο 37ο λεπτό, που εκμεταλλεύτηκε σύγχυση στην μικρή περιοχή του Τσιαντούλα ύστερα από κόρνερ του Τιπτιρή. Το σκηνικό άρχισε να αλλάζει στην επανάληψη, αφού οι γηπεδούχοι άσκησαν μεγαλύτερη πίεση με αποτέλεσμα να καταφέρουν πρώτα να ισοφαρίσουν με γκόλ του Τζαβάρα στο 63ο λεπτό, ολοκληρώνοντας τελικά την ολική ανατροπή με γκόλ του Γκιόκα στο 73ο λεπτό ύστερα από ωραία ομαδική προσπάθεια από τα πλάγια. Αρκετά δυνατό αλλά και καθαρό παιχνίδι και από τις δύο ομάδες με τους Μαγιάση, Ζαμπέτα, Πάγκα, Προεστάκη να ξεχωρίζουν από τους φιλοξενούμενους και τους Μπόφο, Ταμπακάκη, Ξανθόπουλο και Γκιόκα από τους γηπεδούχους.