Α” ΕΣΚΑΣΕ: ΑΡΗΣ ΘΗΒΩΝ-ΛΗΛΑΝΤΙΟ 80-69

ΑΡΗΣ ΘΗΒΩΝ 2015-16
Σταθερά στην κορυφή!
ΑΡΗΣ ΘΗΒΩΝ-ΛΗΛΑΝΤΙΟ 80-69

Μια ακόμα νίκη για τον Άρη Θηβών που εξακολουθεί να οδηγεί την κούρσα της Α” κατηγορίας, με την ομάδα του Σωτ.Γερμανού να επικρατεί του Ληλάντιου με 80-69, δείχνοντας φέτος ικανή για όλα!
Το Ληλάντιο που προερχόταν από μεγάλη νίκη επί της Άμφισσας και σερί καλών εμφανίσεων, ήταν ανταγωνιστικό για ένα ημίχρονο, έμεινε πίσω στη γ΄περίοδο, αλλά στο τέλος πλησίασε μέχρι και τους 4 πόντους, χωρίς όμως ανάλογη συνέχεια.
Ο Άρης εκμεταλλεύτηκε την υπεροχή του κάτω από το καλάθι, όπου ήταν κάτι παραπάνω από εμφανής η απουσία των Γεδεών και Μπακάμη, προηγήθηκε με 38-31 στο ημίχρονο και με επιμέρους σκορ 26-15 στη γ” περίοδο έβαλε τις βάσεις για τη νίκη καθώς ξέφυγε με +18 (64-46).
Σε αυτό το διάστημα πάντως, μεγάλο ρόλο έπαιξαν και τα σουτ από την περιφέρεια των Χαρατσή (κορυφαίος του Άρη τον τελευταίο μήνα) και Παπάνογλου που έδωσαν αέρα νίκης στην ομάδα τους.
Στη δ” περίοδο όμως, οι φιλοξενούμενοι με πιεστική άμυνα και παρότι είχαν φορτωμένο με φάουλ τον Γρηγοράκη, εκμεταλλεύτηκαν την χαλαρότητα του Άρη, πλησιάζοντας ακόμα και στους 4 πόντους (71-67).
Μια τεχνική ποινή όμως στον Ν.Βελισσαράκο και η ευστοχία των γηπεδούχων έδωσαν και πάλι διαφορά ασφαλείας στον Άρη που επικράτησε τελικά με 80-69.
Διαιτητές: Κοτσιμός-Χριστοδούλου
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-17, 38-31, 64-46, 80-69
ΑΡΗΣ ΘΗΒΩΝ (Γερμανός): Χαρατσής 24 (4), Κουτσοβασίλης 4, Κανινής 4, Φωτητζόγλου 18, Σκυριανός, Κλούρας 6, Μανώλας, Σολομωνίδης 10, Παπάνογλου 14 (2), Ζυγογιάννης.
ΛΗΛΑΝΤΙΟ (Βελισσαράκος): Ανδρέου, Αντωνόπουλος 1, Βελισσαράκος 14 (1), Γρηγοράκης 26 (1), Πούλος 13, Βεζυρτζόγλου 6 (1), Αργυρίου 6, Θεοδώρου 3.

ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ ΚΩ--Ε.Σ ΚΑΔΜΟΣ 66-58!

Η ομάδα του Μάκη Κανενόπουλου ήταν σαφώς καλύτερη και με κορυφαίους τους Ασημακόπουλο και Χαρίση, πήρε τη σπουδαία νίκη, με την οποία συνεχίζει το κυνήγι του Πρωτέα Βούλας. Μάλιστα, ο Μίλαν Ψάλτου έκανε την καλύτερη εμφάνιση του, με τη φανέλα της ομάδας και βοήθησε σημαντικά ώστε να έρθει η πολύτιμη νίκη. Έχοντας σε καλή μέρα τους Κουκουράβα και Ασημακόπουλο στην αρχή του αγώνα ο Ιπποκράτης βρήκε εύκολα πόντους και κατάφερε με πάθος στην άμυνα και καλές επιλογές στην επίθεση να πάρει προβάδισμα με 25-17 στο πρώτο δεκάλεπτο.
Η ΟΜΑΔΑ ΜΑΣ με τους Τσιριμώκο και Γκρινιάρη στο δεύτερο δεκάλεπτο βρήκε λύσεις επιθετικά και παρόλο που ο Ιπποκράτης έδειχνε να χάνει τον ρυθμό του επιθετικά κατάφερε να βρει λύσεις από Ψάλτου και Ασημακόπουλο και να πάει στα αποδυτήρια με το +7 (36-29).
Με συνεχόμενους πόντους απ’ τον Χαρίση και την πολύτιμη βοήθεια του Ασημακόπουλου ο Ιπποκράτης πάτησε γκάζι και κατάφερε να πάρει προβάδισμα 12 πόντων (46-34) στο 25’ με την ιναδα μας να βρίσκει λύσεις μόνο απ’ την γραμμή των ελευθέρων βολών κυρίως με τον Γκρινιάρη αρχικά και με τον Τσιριμώκο στην συνέχεια να παίρνει πρωτοβουλίες και να είναι η μόνη επιθετική λύση της ομάδας του. Ο Ιπποκράτης έπαιρνε σταθερά πόντους από Ασημακόπουλο και στο φινάλε της τρίτης περιόδου και από Γκοράτσα και Σκούφη και κράτησε το προβάδισμα που είχε χτίσει απ’ τα μισά της περιόδου (54-42).
Ο Ιπποκράτης βρήκε στο πρόσωπο του Ψάλτου τον σκόρερ στην αρχή της 3ης περιόδου με τον Κάδμο να παλεύει με Γκρινιάρη και Χαράτση να κρατηθεί στο παιχνίδι. Οι γηπεδούχοι κόλλησαν επιθετικά, ο Κάδμος το εκμεταλλεύτηκε με σκόρερ κυρίως τον Μητρόπουλο κατάφερε να μειώσει στους έξι (64-58) 1.30’ πριν το τέλος με τον Σκούφη να δίνει ανάσα 15 δευτερόλεπτα πριν το τέλος κάνοντας το 66-58 και τον Μητρόπουλο στην συνέχεια να κάνει βήματα για τον Κάδμο. Κάπου εκεί τελείωσαν τα πάντα με τον Ιπποκράτη να πανηγυρίζει τη νίκη με 66-58.
Τα δεκάλεπτα: 25-17, 36-29 (ημ.), 54-42, 66-58
Διαιτητές: Στρέμπας- Χρηστίδης
ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ (Κανενόπουλος): Κουκουράβας 7, Ασημακόπουλος 21, Χαρίσης 13, Ψάλτου 10(2), Μελεούνης, Γκοράτσας 2, Τσιλιγκίρης, Δημητρίεβιτς, Χρήστου, Σκούφης 4, Τσατάλας 9(1)
ΚΑΔΜΟΣ ΘΗΒΑΣ (Αναστασίου): Πανταζής 2, Παπαδάκης, Γκρινιάρης 16, Τσιριμώκος 15(2), Χαράτσης 8, Στεφάνου, Τσαπρούνης 2, Δρακάκης 2, Μητρόπουλος 11(2).
Πηγη:12sport.gr